شبکه های اجتماعی ما:

منطقه‌ای فکر کن؛ جهانی سود ببر؛ چند راه سودمندشدن در حوزه‌ی حمل‌و‌نقل هوشمند

حمل و نقل بار هوشمند بار به یکی‌از مهم‌ترین حوزه‌ها برای راه‌اندازی استارتاپ بدل شده است. نوین‌ارزش، در سال ۱۳۹۸در آی‌بار که یک سامانه حمل‌ونقل هوشمند است، سرمایه‌گذاری کرده است. ما مهم‌ترین تجربیات‌مان را در این حوزه با شما در میان می‌گذاریم و البته در این جستار از آموزه‌های سباستین هفلیش مدیرعامل اسبق DRIVENOW و مدیر مالی اسبق FREENOW هم بهره برده‌ایم. پس بیایید سه‌نکته‌ی مهم از فعالیت در حوزه‌ی حمل‌ونقل بار بخوانید.

 

۱. تمرکز بر روی کیفیت جریان گردش مالی

دنبال گردش مالی به هر قیمتی بودن، برای استارتاپ‌های حوزه‌ی حمل‌ونقل هوشمند، یک سم کشنده است. تمرکز اصلی باید بر ایجاد منابع درآمد با کیفیت باشد.

شرکت‌های فعال در حوزه حمل‌و‌نقل با بررسی مسیرها و بازار در منطقه‌های خاص و خصوصا بومی می‌توانند به نتیجه‌های شگفت‌انگیزی برسند.

آیا با راه‌ها و پروژه‌های بلندمدت درگیرشدن منطقی است؟ قاعده این است که استارتاپ‌های حمل‌ونقل باید روی بیش‌ترین تقاضا و پتانسیل‌های منطقه‌ای تمرکز کنند.

در ایران ما باب شده که برای راه‌اندازی استارتاپ‌ها سریعا از الگوهای خارجی نسخه‌برداری کنند اما یادتان باشد که پیروی از الگوهای موفق کشورهای دیگر در حوزه‌ حمل‌ونقل بار اصلا منطقی نیست. گاهی حتی الگوهای حمل‌ونقل در منطقه‌های مختلف یک شهر هم متفاوت است؛ چه برسد به سراسر دنیا. حتی بعید نیست که باید یک منطقه را از حیطه سرویس‌دهی خارج کرد.

همه چیز به تحلیل‌های منطقه‌ای بستگی دارد. هرگز نباید برای توسعه‌ی کورکورانه و سریع حتی در سراسر یک کشور دست زد.

اصل این‌ است: پوشش کامل یک منطقه کوچک باید در اولویت باشد. باید مناطق کلیدی برای درآمد با کیفیت را شناخت. برای قیمت‌گذاری منطقی هم قاعدتا در همین مرحله می‌توان تصمیم گرفت.

همچنین بخوانید  آن‌چه باید درباره‌ی پلاس‌ماد بدانید

 

 

۲. هزینه‌ها را جزءبه‌جزء و مرتب بررسی کنید

برای اطمینان از استفاده بهینه از سرمایه‌تان حتما هزینه‌های‌تان را پیاپی بررسی و تحلیل کنید. سوالات زیر را مرتبا برای خودتان طرح کنید و بدان‌ها پاسخ دهید:

  • از وسایلی که قرار است منابع سرمایه‌ای کار باشد، چه تعداد و  از چه مدلی می‌خواهم؟
  • تعمیر و نگهداری این وسایل چه‌طور و چگونه است؟
  • منابع سرمایه‌ای باید کی و کجا هزینه شوند؟

یادتان نرود، هدف از این بررسی‌ها تنها کم‌کردن هزینه‌ها نیست. هدف اصلی از کارها، ارائه‌ی بهترین سرویس به زنجیره‌ی ذی‌نفعان حمل‌ونقل است.

پنج نکته‌ی حقوقی که سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در یک استارتاپ باید بدانند

۳. برنامه‌ریزی ظرفیت ناوگان عملیاتی

برنامه‌ریزی دقیق ناوگان عملیاتی می‌تواند چشم اسفندیار حمل‌و‌نقل هوشمند باشد.

یادتان‌ باشد؛ فناوری‌‌های پیشرفته و منابع انسانی کارآمد می‌تواند هر استارتاپ حمل‌ونقل را به یک غول بدل کند؛ البته یادتان نرود که غول منطقه‌ای.

تحلیل و بررسی رفتار ذی‌نفعان منطقه‌ای حمل‌ونقل از روز اول می‌تواند شرکت را به درک بهتری از مسیر حمل و نقل هر منطقه برساند.

واکنش به‌موقع و دقیق به رفتار ی‌نفعان می‌تواند راه رشد هر استارتاپ حمل‌ونقل هوشمند را هموار کند. نقش دیتا و اطلاعات از روز اول حیاتی است.

حتی‌ پیش‌از آغاز کار در حوزه حمل‌ونقل، باید برنامه‌ای برای ثبت و گردآروی اطلاعات حمل بار منطقه داشته باشید. این اطلاعات می‌تواند را برای برنامه‌ریزی درست‌تر دوره‌ی زمانی کوتاه یا دست‌کم میان‌مدت، به مدیران یک شرکت حمل‌ونقلی، توان پیش‌بینی بدهد.

 

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
نوین ارزش
مطالب مرتبط
چگونه سرمایه گذاری کنیم

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم

۱. افق زمانی در سرمایه‌گذاری، دوره یا زمانی است که فرد انتظار دارد سرمایه‌گذاری را تا زمانی که نیاز به پس‌گرفتن پول باشد، ادامه دهد.