شبکه های اجتماعی ما:

ننه‌سرما و عمونوروز در دنیای ان‌اف‌تی جاودانه شدند

۱. شرکت «توسعه زیرساخت‌های فناوری نوین‌ارزش» با پروژه‌ی بی‌مثل‌مارکت تلاش کرده تا راهی ماندگار در دنیای NFTها بگشاید. در همین مسیر، بی‌مثل‌مارکت توانسته زمینه‌ای فراهم کند تا همه‌ی هنرمندان، کلکسیونرها، عکاسان، فعالان صنعت مد و Fashion و طراحان (Designers) بتوانند آفریده‌های‌شان را در دنیای NFT به محصولاتی منحصربه‌فرد، با حق مالکیت و قابل معامله بدل کنند.

۲. NFTها ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای دارند: بی‌مثل‌اند؛ منحصربه‌فردند؛ کمیابند اما قابل معامله‌اند و می‌توان در نرم‌افزارهای چندکاربردی به کارشان گرفت.

دقیقا مثل کالاهای فیزیکی شما می‌توانید هرکاری خواستید با آن‌ها بکنید. می‌توانید آن‌ها را دور بیندازید، به یک دوست هرجا که هست، هدیه بدهید یا آن را در بازار آزاد بفروشید. اما برخلاف کالاهای فیزیکی، NFTها همه قابلیت‌های برنامه‌ریزی‌شدن کالاهای دیجیتال را دارند.

مثال روشن‌تر، دو کارتون ننه سرما و عمو نوروز از شهاب جعفرنژاد است که یک نمونه غیرمثلی است که این کارتونیست آن را با کمک بی‌مثل مارکت به ان‌اف‌تی بدل کرده است. آیا کسی می‌تواند این دو اثر هنری را با دو کارتون از دو چهره دیگر مبادله کند، با این توجیه که هردوی آن‌ها کارتون هستند؟

۳.ننه‌سرما یک چهره‌ی افسانه‌ای در ادبیات و فرهنگ فولکلوریک ایرانیان است. مانند عمو نوروز و حاجی فیروز. ننه‌سرما نمادی از زمستان است و اشاره‌ای اسطوره‌ای است به نقش زنان در مدیریت کار و خانه در دوران کشاورزی.

ننه‌سرما، روزها، هفته‌ها و ماه‌های چندی را به‌انتظار شوی یا مرد دوست‌داشتنی خویش، عمو نوروز، نشسته، تا از راه برسد. او، در درازنای شبِ زمستان، خانه و کاشانه را پاییده، و بنابر قصه‌ها، همه‌جا را رُفته و روبیده و به انتظار همسری نشسته که در زمانه‌ی سرما و تعطیلی کشت‌وکار، پی تامین زندگی رفته بوده.

همچنین بخوانید  پنج نکته‌ی حقوقی که سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در یک استارتاپ باید بدانند

در ادبیات عامه ننه سرما در واپسین روز سال، که آخرین فرصت دیدار او با عمو نوروز، است، از کارهای خانه، چنان خسته شده که به خواب می‌رود و فرصت وصال با عمو نوروز را از کف می‌دهد. نوروز می‌آید، احتمالا گلی بر بالین ننه‌سرمای خفته می‌گذارد و می‌رود. ننه سرما مدتی بعد از خواب می‌خیزد و باز انتظار تا… . ننه سرما، نماد زمستان، به خواب می‌رود یا ناپیدا می‌شود تا بهار و نوروز فرا برسند.

شهاب جعفرنژاد، کارتونیست مشهور، با بهره از بهار و زمستان و تصویرهای امروزین از زن و مرد، ننه سرما را قلم زده و در پلتفرم بی‌مثل‌مارکت به یک NFT  بدل کرده. ننه‌سرما در افسانه‌ها، در واپسین شبانه‌روز سال از میان برمی‌خیزد اما او در بی‌مثل‌مارکت، جاودانه شده.

 

۴. عمو نوروز از از چهره‌های افسانه‌ای فرهنگ عامه و اساطیر ایرانی است. او نشانه‌ای است اسطوره‌ای از نخستین مرد و البته اشاره‌ای است به گذر و چرخش زمان.

عمو نوروز، هرسال قرار است در روز پایانی  سال به دیدار معشوق یا همسرش، برود. شریک زندگی او، در سرد و سخت‌ترین روزهای سال، از آب، خانه و کاشانه نگه‌بانی کرده.

بنابر افسانه‌ها چه ننه‌سرما، عمو نوروز را ببیند و چه به‌سبب خستگی از سیاهی زمستان به خواب برود، در واپسین روز سال وصال این دو به سر می‌رسد و ۱۲ماه هر سال فرزندان این دو هستند.

زلف و ریش بلند و سفید عمو نوروز نماد کهن‌سالی و دانایی او است و ما را به یاد زال، پدر رستم دستان در شاهنامه، می‌اندازد.

کلاه نَمَدی، شلوار کتان و گیوه تخت نازک سفید، هم از پوشاک سنتی و باستانی ایرانیان حکایت دارد و جامه سپید و سبز او هم به صلح‌دوستی و گرایش ایرانیان به ‌آبادانی و حاصل‌خیزی زمین ربط دارد.

همچنین بخوانید  جاده‌ای که آی‌بار در آن پیش می‌رود

شال عمو نوروز هم از رمزهای باستانی ایرانیان پر است و کمربند آبی او هم یادگاری است از بانوی‌اش که نگه آب و آبادانی بوده. دیدار عمو نوروز و ننه سرما، و فرجام آن، نشانی است از گذر زمان و چرخش روزگار و البته نوشدن دوران.

شهاب جعفرنژاد، کارتونیست مشهور، با بهره از بهار، عمو نوروز را برای مخاطب امروزی زده و در پلتفرم بی‌مثل‌مارکت به یک NFT  بدل کرده.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
نوین ارزش
مطالب مرتبط
چگونه سرمایه گذاری کنیم

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم

۱. افق زمانی در سرمایه‌گذاری، دوره یا زمانی است که فرد انتظار دارد سرمایه‌گذاری را تا زمانی که نیاز به پس‌گرفتن پول باشد، ادامه دهد.