شبکه های اجتماعی ما:

نگاهی به آینده‌ی سلامت دیجیتال

آینده بی‌شک برای همه‌ی حوزه‌های مرتبط با زندگی انسان با دگرگونی‌های بسیار روبه‌رو خواهد بود با این وجود، برخی حوزه‌ها بسیاردیرتر به اصلاحات و تغییرات تن می‌دهند. حوزه‌ی سلامت، یکی‌از آن گستره‌های محافظه‌کاری‌است‌که با مقاومت بسیاری دگردیسی‌ها را می‌پذیرد.

سلامت مستقیما با حیات انسان در پیوند است و از این‌رو با احتیاط با تحولات روبه‌رو می‌شود تا خطر‌ها را به کم‌ترین حد بکاهد اما نپذیرفتن نوآوری‌هایی که بر پایه فنآوری هستند چالش‌ها و بحران‌های بزرگ پیش‌روی جامعه را درپی‌ خواهد داشت.

از این‌رو، دنیای امروز، مراقبت‌های درمانی و پزشکی و بهداشتی بیش‌از پیش با پیش‌رفت‌های فناوری تطبیق پیدا می‌کند و به‌اندازه‌ چشم‌گیری بر دستاوردهایی که به‌شیوه‌ای بر سلامت انسان تاثیر مثبت دارند افزوده می‌شوند.

برای درک مقصد شگفت‌انگیز این مسیر کافی است از این نکته آغاز کنیم که همین امروز هم افراد با کمک ابزارهای گوناگون (مانند ابزارهای پوشیدنی، حسگرها و ابزارهای NLP) از به داده‌هایی درباره‌ی وضعیت بدن‌شان دست پیدا می‌کنند و براساس آن‌ بی‌شک خواهند توانست سپس به آن ها مراقبت‌های بهداشتی و درمانی دقیق‌تر و کارآمدتری دریافت کنند.

بر اساس این داده‌ها سرعت و دقت تشخیص‌ها زیاد می‌شود. مثلا با کمک ابزارهای هوش مصنوعی (AI)، آنالیز داده‌ها سریع‌تر و دقیق‌تر خواهد بود. پزشکان نسخه‌های نافع‌تری خواهد پیچید و بیماران و مراجعان بیش‌تری را معاینه خواهند  کرد.

با پیش‌بینی بیماری در مراحل نخستین آن با کمک سلامت دیجیتال تغییرات وقت و هزینه‌ی کمتری صرف خواهد شد.

بیماران هم کیفیت کار ارائه‌دهندگان مراقبتهای بهداشتی و درمانی را با هم مقایسه می کنند، و انتخاب‌های کارآمدتر و به‌موقعی خواهند داشت.

پزشکی از راه دور (تله مدیسن) و نظارت از راه دور (تله مانیتورینگ) هم مراقبت‌های بهداشتی و درمانی را متحول خواهد کرد و آرامش روانی بیماران و متقاضیان را در روند درمان تضمین می‌کند.

همچنین بخوانید  بزرگ‌ترین بازار ان‌اف‌تی نیروهای‌اش را تعدیل کرد

در آینده تعامل متخصصان سلامت با واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، هوش مصنوعی، فناوری بلاکچین و… پیوند بیش‌تری خواهند داشت.

 

بنابر تحلیل‌ها، بازار سلامت دیجیتال بر اثر چند مولفه موثر رشد خواهد کرد. ازجمله این عوامل  با توجه به افزایش بیماری‌های مزمن جهانی تقاضا برای سرویس‌های مراقبتی از راه دور روبه‌گسترش است.

برنامه‌ها و کمک‌های مالی دولت‌ها برای اجرای سامانه‌های سلامت دیجیتال هم رو به افزایش است.

استفاده از تلفن همراه، تبلت و اپلیکیشن‌های تلفن همراه در میان پزشکان و بیماران برای دنبال کردن و و به‌روز کردن اطلاعات پزشکی‌شان روبه گسترش گذاشته است و پزشکان، خصوصا در دوران همه‌گیری کرونا و قرنطینه‌ها، از شبکه‌های اجتماعی برای گفت‌وگو با مردم و افکار عمومی استفاده کردند.

استفاده از راه‌حل‌های IT برای تضمین الزامات قانونی مراقبت از بیمار و ایمنی وی هم به رو گسترش گذاشته است.

در یک کلام باید گفت: «پیش‌بینی‌ها از آینده بازار سلامت هم دیجیتال دستکم همگی بر رشد سریع و افزایش حجم بازار توافق دارندمثلا موسسه معتبر آمریکایی، Global Market Inside، حجم بازار سلامت دیجیتال تا پایان سال ۲۰۲۵ را، ۵۰۴.۴ میلیارد دلار پیش‌بینی کرده است.»

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
نوین ارزش
مطالب مرتبط
چگونه سرمایه گذاری کنیم

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم

۱. افق زمانی در سرمایه‌گذاری، دوره یا زمانی است که فرد انتظار دارد سرمایه‌گذاری را تا زمانی که نیاز به پس‌گرفتن پول باشد، ادامه دهد.