شبکه های اجتماعی ما:
راهنمای فوری خرید توکن

توکنایز دارایی چیست؟

توکنایز دارایی یا بدل‌کردن دارایی به توکن یکی از موارد استفاده گسترده از فناوری بلا‌چین است. که خرید، فروش و دادوستد دارایی‌های دیجیتال را در دفترکل توزیع‌شده ممکن می‌کند. مثلا دیجیتالی‌کردن دارایی‌های ملکی و مستغلاتی دارایی‌های غیرنقدی را توسعه می‌دهد و به خریداران اجازه می‌دهد تا به صورت تغییرناپذیر معامله کنند.

توکنایز دارایی‌ فرآیند صدور توکن‌های امنیتی(نوعی توکن بلاکچین) است که دارایی‌های دیجیتال قابل معامله واقعی را نمایندگی می‌کند؛ مانند عرضه اولیه سکه (ICO).و از طریق آن سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌های پرداخت، سهام یا ابزارهای کاربردی را بخرند.

البته توکنیزاسیون دارایی با اوراق بهادار دارایی‌ها یا همان توکن‌های امنیتی متفاوت است. مثلا، فرآیند اوراق بهادار شامل ادغام طبقات خاص دارایی‌های غیرنقدی است تا بتوان آنها را دوباره در اوراق بهادار بسته‌بندی کرد.

توکن‌کردن ملک و مستغلات

چه نوع دارایی‌هایی را می‌توان توکن کرد؟

همه‌ی دارایی‌های مجازی یا واقعی تقریباً می‌توانند به توکن‌های دیجیتال تبدیل شوند. به عنوان مثال، توکن‌های امنیتی صادر شده از طریق فرآیند STO ممکن است نشان‌دهنده یک صندوق سرمایه‌گذاری، سهام شرکت یا مالکیت املاک باشد.

در اصطلاح فنی، توکنایز دارایی به توسعه یک نوع کد اطلاعاتی اشاره دارد که عناصر ضروری دارایی را برجسته می کند و در عین حال روش هایی را ارائه می دهد که  کاربر می‌تواند با نمایش دیجیتال دارایی تعامل داشته باشد.

همچنین بخوانید  حمل‌ونقل هوشمند چیست؟

نقش قراردادهای هوشمند

نخستین نکته در راه تبدیل یک دارایی به توکن کنید، درک‌کردن نقش قراردادهای هوشمند در تبدیل دارایی‌های واقعی به دیجیتال است. توکن‌های دیجیتالی که توسط دارایی‌های اساسی پشتیبانی می شوند با استفاده از یک قرارداد هوشمند کنترل و اجرا می شوند.

شرایط توافق دوطرف در یک قرارداد هوشمند با کدنویسی در برنامه‌‌ای تعیین می‌شود که در شبکه بلاکچین قرار می‌گیرد و این قرارداد هوشمند را به یک قرارداد خودران و خوداجرا بدیل می‌کند.

هنگامی که شرایط قرارداد محقق شد، می‌توان توکن‌ها را به سرمایه‌گذاران تحویل و با در دسترس قراردادن شرایط قراردادی و داده‌های تاریخی، شفافیت، دقت و کارایی را به مشارکت‌کنندگان ارائه داد.

همچنین بخوانید  همه‌چیز درباره اینترنت اشیاء

فایده توکنایز دارایی‌ها

اقتصاد توکن به صادرکنندگان توکن دیجیتال کمک می‌کند تا اصطکاک ایجاد، خرید و فروش اوراق بهادار را کاهش دهند. مثلا دارایی‌های مشهود غیرقابل نقد مانند هنرهای زیبا یا دارایی‌های مانند املاک و مستغلات را می‌توان در بازار ثانویه معامله کرد و نقدینگی بیش‌تری را به فروشندگان و سرمایه‌گذاران داد.

علاوه بر این، سابقه تغییرناپذیر مالکیت همراه با حقوق همه طرف‌های مرتبط مستقیماً روی توکن تعبیه شده است که به فروشندگان و سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا جزئیاتی مانند مالک اصلی توکن، فروشنده‌(های) فعلی و… را پیدا کنند.

قراردادهای خودکار هوشمند همچنین با کاهش بار اداری بررسی و اعتبارسنجی تراکنش‌ها به کاهش کارمزد و همچنین پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها کمک می‌کند.

همچنین با این شیوه، تسویه و ترخیص تراکنش، ارسال و دریافت مستقیم می‌تواند خودکار باشد و به‌جای ساعت‌ها یا روزها، تراکنش‌ها تنها چندثانیه زمان می‌برند.  و نتیجتا؛ مدیریت دارایی‌های توکن‌شده، باعث افزایش بهره‌وری بازار شده و تبادل کالا و خدمات را بهینه می‌کند.

این روش می‌تواند ارزش اقتصادی و حقوق مالکیت دارایی‌های دنیای واقعی خارج از زنجیره را به توکن‌های مبتنی بر بلاکچین منتقل کند.

افزون‌بر این، توکنایز دارایی کمک می‌کند روش‌های جایگزین تامین مالی با انتقال زیرساخت‌ها به سیستم های هوشمند و آزادسازی سریع منابع مالی، بر مشکلات توسعه زیرساختی غلبه کند.

به دلیل کاهش حداقل میزان سرمایه‌گذاری، طیف بیش‌تری از مردم می‌توانند در دارایی‌های توکن‌شده سرمایه بگذارند.

فناوری بلاکچین همچنین به استارت‌آپ‌های توکنایز دارایی اجازه می‌دهد بدون دخالت اشخاص ثالث به وجوه توکن‌شده دسترسی داشته باشند.

ضمنا چون توکن‌های امنیتی نقد هستند، سرمایه‌گذاران می‌توانند آن‌ها را ۲۴ ساعته در بازارهای ثانویه جهانی مبادله کنند.

با این‌که، فناوری بلاکچین و توکن‌سازی دارایی‌ها، هنوز در مراحل ابتدایی‌‌اند، پیش‌‌از این‌که چالش‌های‌شان گسترده شوند، باید بر آن‌ها فائق آمد.

اشتراک گذاری:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
نوین ارزش
مطالب مرتبط
چگونه سرمایه گذاری کنیم

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم

۱. افق زمانی در سرمایه‌گذاری، دوره یا زمانی است که فرد انتظار دارد سرمایه‌گذاری را تا زمانی که نیاز به پس‌گرفتن پول باشد، ادامه دهد.